<inapoi>

Biserica "Inaltarea Domnului "

Scurt Istoric

• Biserica Inaltarea Domnului cat si parohia cu acelasi nume , a luat fiinta prin grija bunilor credinciosi din cartierul ‘”Sasar”dupa revolutia romana In anul 1991.La Inceput locatia savIrsirii serviciilor religioase a fost provizorie si mereu schimbata , prin unele sali de clasa la Liceul Ghe.Lazar , la scoala general nr. 12 , ultima data s-a slujit Intr-o baraca metalica improvizata , asezata pe un teren lInga strada Victor Babes proprietatea unui credincios al parohiei Tiodar Vasile.
    Preotii care au slujit In aceasta perioada de provizorat au fost pr.?anta Gheorghe , pr.Dani Dorinel , pr.pensionar Avram Alexandru , si pr.Filip Ioan.Acesta din urma prin stradania sa a reusit sa primeasca toate aprobarile necesare pentru locatia actuala Victor Babes nr. 15 A.
    La 2 martie 1997, o zi cu soare luminos de primavara , cum se gaseste consemnat Intr-o Sf. Evanghelie de la parohie , cInd era deja gata si devizul pentru constructia noului locas de cult , P:S:Sa Arhiereu Vicar IUSTIN SIGHETEANUL , alaturi de un sobor restrIns de preoti a pus piatra de temelie a acestei biserici cu hramul “Inaltarea Domnului”.Dupa aceasta data au Inceput lucrarile de constructie , amenajIndu-se la subsol un altar de rugaciune , unde si In prezent se oficiaza toate serviciile divine pIna ce constructia Bisericii va fi terminata.
    Au fost arondate acestei parohii nou Infiintata un numar de 4578 de suflete , Intre strazile Dimitrie Cantemir, si str. Narciselor, fiind Inscrisa In statul de functii si personal al Episcopiei Maramuresului si Satmarului , ca parohie de sine statatoare.Dupa preotii amintiti mai sus care , au avut o perioada de timp relativ scurta , aici au mai slujit pr.Tomoioaga Sorin din 11 martie 2000 , pIna la 1 iulie 2009 , pr.paroh Butean Alexandru din luna aprilie 2001(a doua zi de Pasti) pIna In prezent, si pr.Nechita Marius de la 1 iulie 2009 preot II.
    Acestora din urma le revine sarcina de a continua si finaliza cu ajutorul Bunului Dumnezeu , si sub Indrumarea I.P.S . Arhiepiscop Iustinian Chira si a P.S.Sale Iustin Sigheteanul , lucrarea de constructie a Bisericii. La ora Inserarii acestui scurt istoric , Biserica este acoperita cu tabla de cupru , tencuita la subsol interior , exterior tencuit si finisat la culoare , cupola si turnurile din fata.

Inscrie Doamne In cartea vietii celei vesnice pe toti ostenitorii , donatorii , binefacatorii si slujitorii acesatei Sfinte Bisericii.

Baia Mare, 12 aprilie 2012
Pr.Paroh Butean Alexandru