CULCIU MIC

• Data nasterii 03.08.1980
  • Aresa si telefon Parohia Ortodoxa Romana Culciu Mic
  • Tel: 0740.49.63.96
  • Hramul “Sfantul Dumitru”
  • Data construirii 1928
  • Materialele din care este construita -din caramida

Credinciosi –nr.suflete: 206

Biserica ’’Sfantul Mare Mucenic Dimitrie’’
Culciu Mic
Judetul Satu Mare

SCURT ISTORIC

Constituirea acestei Sfinte biserici s-a inceput in primavara anului 1928, terminandu-se in toamna aceluiasi an.
     Binecuvantarea bisericii s-a facut de catre un delegat chiriarhal la 11 noiembrie 1928.Forma bisericii este cea de bazilica, avand turnul construit din lemn. In timpul construirii paroh era parintele Emil Ghita (1926-1951).
     Interiorul bisericii este zugravit simplu; inzestrat fiind cu obiecte din biserica Matra la inceput, apoi cu obiecte donate de credinciosii acestei filii.
     Pe vremea construirii bisericii aici vietuiau 31 de familii.
In anul 1971 pe vremea preotului Pop-Salajan Vasile s-au efectuat mari lucrari de reparatii si s-au continuat sub pastoratia preotului Gheorghe Pop.
     In anul 1982 sub pastoratia preotului local Cornel Pop s-au executat lucrari de reparatii de sub zidire, atat interioare cat si exterioare.
     Incepand cu data de 13 februarie 2000 satul Culciu Mic, din filie, la Culciu Mare devine parohie de sine statatoare.
     In activitatea sa, preotul paroh, cu ajutorul lui Dumnezeu, a reusit sa aduca in parohie o Evanghelie noua, o cruce mare, vesminte pentru altar, iconostas si 2 vesminte preotesti.
     In anul 2002 se incepe constructia casei parohiale, avandu-l ca preot pe Toma Alin.
     In anul 2003 sub pastoratia preotului Zima Constantin sa facut interiorul si exteriorul casei parohiale, schimbarea geamurilor la Sfanta Biserica, montarea lambriurilor in Sfanta Biserica, cumpararea Sfantului Chivot, Sfinte Vase pentru savarsirea Sfintei Liturghii, o cadelnita si carti necesare savarsirii Sfintelor Taine Bisericesti.