AMATI

Parohia Amati
Protopopiatul Ortodox Satu Mare

“ Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil”

Pr. Viorel Marc

• Data nasterii 20.03.1970
  • Aresa si telefon Parohia Ortodoxa Romana Amati
  • Tel: 0729.83.68.53
  • Hramul "Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil"
  • Data construirii 1880
  • Materialele din care este construita -din caramida

Credinciosi –nr.suflete: 556

ISTORICUL PAROHIEI AMATI

Localitatea Amati se gaseste in partea de sud a municipiului Satu Mare, in imediata apropiere a acestuia si apartine administrativ de comuna Paulesti.
     Prima atestare documentara este din 1206 sub denumirea de Omoch, toponim ce are parte de mai multe interpretari.
     Vatra veche a satului se gaseste pe o strada laterala ce urma cursul unui mic parau.
     Aici a existat o veche biserica din lemn in jurul careia,dupa traditia ortodoxa a existat si un cimitir. Acest cimitir exista pana in ziua de astazi iar in locul bisericii este ridicata o cruce.
     Actuala biserica cu hramul Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil a fost construita in anul 1880,din caramida arsa.
     Turnul a fost construit in 1885, aici gasindu-se trei clopote.
     In anul 1937 acoperisul din sindrila a fost inlocuit cu un altul din tabla.
     Biserica este de marime medie si are forma de nava.
Iconostasul a fost realizat in 1913 si pe el regasim culorile drapelului romanesc,cu toate ca in aceea perioada Ardealul era sub stapanire maghiara.
     Pictura interioara este o combinatie de tehnici tempera si fresca, fiind realizata in anul 1980.
     Lucrari de intretinere de mai mare amploare au avut loc in anii 1994-tencuire exterioara, 2002-inlocuirea candelabrelor, 2005-inlocuirea ferestrelor si a usilor, 2006-reparatie la acoperis, 2007-extinderea imprejmuirii si amplasarea unei troite.
    Pana in 1987 a fost preot paroh Pr. Chiorean Vasile,  intre 1987-1996 a fost preot paroh Pr. Babici Ioan, iar din luna noiembrie 1996 preot paroh este Pr. Marc Viorel, cantaret Donca Teofil, iar clopotar Hoia Petre.