DUMBRAVITA

• 1.056 credinciosi.

Pr. Ciocotisan Bogdan

SCURT ISTORIC AL PAROHIEI ORTODOXE NASTEREA MAICII DOMNULUI DUMBRAVITA
Satul Dumbravita este atestat documentar in anul 1411. La anul 1600 in localitatea Dumbravita exista o biserica de lemn cu hramul Nasterea Maicii Domnului, timp in care la Manastirea Habra Grosi exista scaun Episcopal Ortodox condus de Episcopul Efrem. Urmele vechi fundatii a acestui locas de cult ortodox se pot vedea si in prezent, credinciosii ridicand o cruce pe acest loc. Incepand cu anul 2009, dupa Vecernia din ziua praznicului Nasterii Maicii Domnului, hram al vechii Biserici dar si al noii biserici, credinciosii fac un pelerinaj pana la locul vechii biserici unde se savarseste o slujba de pomenire a ctitorilor si a credinciosilor trecuti la Domnul.
Biserica a deservit credinciosilor ortodoc?i din Dumbravita timp de mai bine de 100 de ani. In jurul anului 1700 biserica de lemn a fost donata credinciosilor ortodocsi din Dobricul Lapusului unde se afla si astazi in stare buna de conservare, fiind declarata monument istoric.
In anul 1871 este numit pr. paroh la Dumbravita, Alexandru Pascan, care pune temeliile actualei biserici de piatra, lucrarile ei fiind finalizate in 1873. Biserica a fost pusa sub ocrotirea Maicii Domnului.
Intre anii 1953 - 1978 biserica a fost renovata de mai multe ori. In anul 1988 s-a construit un pridvor deschis care a fost pictat ulterior. Intre anii 1994-1997 s-au executat lucrari de pictura a bisericii, inlocuindu-se si iconostasul, pictor fiind Marcel Pop de Busag. Sfintirea picturii a fost savarsita de IPS Iustinian Chira, Arhiepscopul Maramuresului si Satmarului la 4 Octombrie 1998.
In anul 2011 la implinirea a 140 de ani de la constructia bisericii de piatra (1871-2011), s-au executat ample lucrari de refacere a exetriorului , facandu-se si unele lucrari interioare. Aceste lucrari au fost facute prin grija pr. Paroh Ciocotisan Bogdan si prin contributia bunilor credinciosi din Dumbravita. Slujba de tarnosire a bisericii a fost savarsita de catre PS Sa Dr. Iustin Hodea SIgheteanul la 17 Iulie 2011. La Dumbravita sunt consemnati in perioada 1968 – 2012 ca slujitori ai bisericii un numar de 27 de preoti. Localitatea Dumbravita numara astazi 1136 de credinciosi ortodocsi, ne mai existand alte culte.